Eksport farmaceutyków do Wietnamu

wpis w: Aktualności - pol | 0

 

Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii uprzejmie informuje (na podstawie informacji Ambasady RP w Wietnamie), iż udało się znieść jedną z barier w handlu farmaceutykami z Wietnamem – dyskryminację niektórych krajów UE, w tym Polski, w zakresie przetargów na dostawy leków (lista RRA i SRA), w związku z zapisami zawartymi w okólniku 32/2018/TT-BYT.

20 października 2022 r. wejdzie w życie podpisany 5 września 2022 r., a opublikowany oficjalnie na stronie wietnamskiego Ministerstwa Zdrowia okólnik 08/2022/TT-BYT.

Okólnik 08 wprowadza m.in. zapis, zgodnie z którym organy ds. farmaceutyków UE traktowane są na równi. Niejednoznaczność wietnamskich zapisów prawnych była wielokrotnie konsultowana – jednocześnie zarówno przedstawiciele biznesu (w tym polskich firm), jak i organizacji branżowych (m.in. IQMED w ramach Europejskiej Izby Handlowej w Wietnamie), a także Delegatury UE potwierdzili, że aktualne brzmienie wprowadzonych zmian prawnych znosi ww. problem nierównego traktowania niektórych krajów UE.

Okólnik 08 ułatwia również wiele procedur związanych z rejestracją leków. Wprowadza ponadto konieczność stosowania przez Wietnam wzoru Certificate of Pharmaceutical Product (CPP) zgodnego ze wzorem WHO – znosząc tym samym barierę związaną ze specyficznymi wymogami wietnamskimi dot. dostarczania informacji, które w praktyce międzynarodowej nie są wymagane, a jednocześnie są trudne do uzyskania, co stanowiło trudność również dla polskich przedsiębiorstw.

Sprawa ta była stale podnoszona i omawiana przez Polskę na forum UE, tj. Komitecie MAAC (bariery w handlu pozaunijnym) i wskazywana jako jedna z głównych długoletnich barier w dostępie do rynku wietnamskiego w zakresie gorszego traktowania farmaceutyków pochodzących z Polski. Problem ten ostatecznie udało się rozwiązać dzięki zaangażowaniu przez Polskę Komisji Europejskiej i szczególnej roli Ambasady RP w Wietnamie w rozmowach z władzami Wietnamu.

Okólniki Wietnamu nr 8 i 32 w załączeniu.

Bariera ta jest również zdefiniowana w bazie Access2Markets, jako bariera dla UE: Trade barriers

 

Źródło: MRiT

Załączniki