Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju udostępnił analizy w zakresie przepływów towarowych w ramach poszczególnych branż:
- Meble i akcesoria,
- Części samochodowe i lotnicze,
- Maszyny i urządzenia,
- Budowa i wykańczanie budowli,
- Moda polska,
- IT / ITC,
- Polskie specjalności żywnościowe,
- Urządzenia medyczne,
- Kosmetyki,
- Jachty i łodzie,
- Biotechnologia i farmacja,
Z uwagi na limity przesyłu danych, ww. analizy zostały udostępnione na chmurze pod poniższym linkiem:
https://mrcloud.mpit.gov.pl/index.php/s/FzFfrAxXjb2So9q
Na płaszczyźnie analitycznej, analizy te wskazują najważniejsze kraje w eksporcie danej branży, w tym w ujęciu UE i kraje pozaunijne, najważniejsze grupy towarowe w eksporcie branży, w tym najważniejsze towary w ramach tych grup. Następnie analiza obrazuje stronę popytową na polskie towary (w ramach poszczególnych branż) ze strony największych importerów na świecie, pokazuje potencjalne rynki pozaunijne charakteryzujące się wysoką, stabilną i długotrwałą dynamiką importu. Omawia także udziały importu z Polski poszczególnych grup towarowych w imporcie największych importerów świata oraz wskazuje naszych największych konkurentów na tych rynkach. Analizy wskazują także bariery w dostępie do poszczególnych rynków pozaunijinych dla naszych towarów w ramach poszczególnych branż. Analizy obejmują, co do zasady, okres ostatnich 10 lat. Analizy datowane na rok 2019 (branża jachtowa i polskie specjalności żywnościowe) oraz te z początku 2020 r. (branża budowlana i części samochodowe i lotnicze) – będą jeszcze aktualizowane i zamieszane pod wskazanym wyżej linkiem. Ministerstwo ma nadzieję, że analizy te będą stanowiły element wsparcia w Państwa działalności eksportowej.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Departamentem Handlu i Współpracy Międzynarodowej,Ministerstwo Rozwoju
tel. 22 411 97 43, Barbara.Kopijkowska-Nowak@mr.gov.pl
Źródło: Ministerstwo Rozwoju