PARP Informuje, że w związku z negatywnym wpływem pandemii COVID-19 na gospodarkę i działalność przedsiębiorców (za zgodą Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej) wprowadza kolejne udogodnienia w projektach dotyczących umiędzynarodowienia działalności biznesowej.
Dotyczą one konkursów Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych (2.3.3 POIR), Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand (3.3.3 POIR) oraz Internacjonalizacja MŚP (1.2 POPW).
Wprowadzono dodatkowe możliwości dla projektów rozliczanych na podstawie tzw. kosztów rzeczywistych.
- Pomimo odwołania imprez targowych, za „kwalifikowalne” zostaną uznawane będą wydatki wcześniej poniesione przez przedsiębiorców, tj.:
- koszty rezerwacji miejsca wystawowego na targach,
- opłata rejestracyjna za udział w targach oraz opłata za wpis do katalogu targowego,
- koszty organizacji stoiska wystawowego na targach lub wystawie,
- koszty reklamy w mediach targowych,
- koszty transportu i ubezpieczenia osób i eksponatów w związku z udziałem w targach i misjach gospodarczych,
- koszty podróży służbowych pracowników (np. zaliczki poniesione w związku z rezerwacją hotelu).
- Za kwalifikowalne będą uznawane również koszty udziału w odwołanych szkoleniach.
Wydatki będą uznane za kwalifikowalne pod warunkiem, że beneficjent:
- podjął zobowiązanie do ich poniesienia przed 11 marca 2020 r.,
- udokumentuje brak możliwości odzyskania środków poniesionych w celu realizacji zadania odwołanego albo niemożliwego do zakończenia lub przedstawi odpowiednie oświadczenie,
- przedstawi uzasadnienie odwołania zadania/ braku możliwości jego ukończenia. W szczególności chodzi o potwierdzenie, że zaistniały stan jest wynikiem siły wyższej (np. ograniczone możliwości wjazdu do danego kraju w związku z zagrożeniem koronawirusem);
- udokumentuje wydatek na zasadach ogólnych, tj. w szczególności z uwzględnieniem wymagań właściwych wytycznych w zakresie dokumentowania wydatków oraz trybu wyboru wykonawcy.
Wydatki – na skutek odwołania wydarzeń – będą w większości przypadków niższe od wcześniej zakładanych w budżecie. Dlatego PARP zapewnia beneficjentom (przy projektach z wykorzystaniem pomocy de minimis), możliwość wykorzystania tych wolnych środków na inne zadania. Dotyczy to zarówno przesunięcia środków na inne zadania, bądź na realizację dodatkowych nowych zadań, nie przewidzianych dotąd w projekcie, a które dopuszcza dokumentacja konkursowa, tzn. ich realizacja będzie przyczyniać się do osiągnięcia wskaźników rezultatu na zakładanym poziomie.
Kwestia rozliczeń projektów wg. kosztów ryczałtowych jest obecnie analizowana i opiniowana. PARP o zmianach będzie informowała w osobnym komunikacie.
Ponadto, niezmienne pozostają informacje dotyczące projektów, o których Agencja komunikowała 12 marca br. Zmiany te obejmują projekty rozliczane kosztami rzeczywistymi, jak i ryczałtowymi:
- Przedłużenie okresu realizacji projektu i okresu kwalifikowalności wydatków na czas, który będzie niezbędny do zrealizowania przedsięwzięcia w zaplanowanym zakresie (rozumianym jako liczba i rodzaj zaplanowanych zadań).
- Możliwość udziału w imprezach zaplanowanych w projekcie, ale odbywających się w późniejszym czasie (np. przyszłoroczne edycje targów).
- Uwzględnienie możliwości udziału w imprezach innych niż wcześniej planowane, w tym również odbywających się na rynkach innych, niż te które pierwotnie zaplanowano w projekcie.
- Przedłużenie terminu osiągnięcia wskaźników rezultatu na czas ustalony indywidualnie i w zależności od konkretnej sytuacji, lub ponowne ustalenie ich wartości (w przypadku gdy ma to bezpośredni związek z pandemią).
- Dopuszczenie możliwości wcześniejszego zakończenia projektu, wypłaty dofinansowania w zakresie ograniczonym do zadań zrealizowanych oraz odpowiedniego pomniejszenia wskaźników rezultatu.
Co jeśli trudno prognozować przyszłość?
Jeśli ze względu na stan pandemii nie ma obecnie możliwości na konkretyzację zadań projektu i ich terminów, należy przesłać do PARP (za pośrednictwem SL2014) odpowiednie pismo. Należy w nim zawrzeć przewidywane zmiany (i ich kierunek) wraz z informacją, że właściwy wniosek o zmianę zostanie złożony w momencie, gdy zaistnieje taka możliwość.
Skontaktuj się z nami
Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio u Opiekunów Projektów w PARP. W przypadku projektów realizowanych w ramach konkursu „Go to Brand” zalecamy kontakt drogą elektroniczną – realizacja333@parp.gov.pl.
Źródło: PARP